TATOBAY.COM

رئیس احمدزی با باور های مجعول و مجهولش ! چه بوده است آن حکایت ؟     

در گرماگرم دروغسازی ها و شایعه پراگنی ها و تهمت زنی ها و تحریف های پنهان و آشکار که هدف اش بدنام کردن اندیشه های انسانی و آزادی بخش اسلام در تاریخ جوامع بشر است ودرعین حال با تسبیحِ تزور وریأ نهضت های بیداری و آزادی طلبی را ریشه کن میسازند . ناگهان چشم ام بر ویدیوکلیپی افتید که پس از چند دهه درد و انتظار، حکایت از گفتگوی رادیو تلویزیون جهانی BBC با خانم رولا غنی Ms,Rula Ghaniبانوی اول افغانستان که تازه درحرم سرای ارگ جابجاشده بود مینمود

د ښوونکي د ورځې په پلمه!     

ټولو درنو ښوونکو! د ښوونکو ورځ دې د هیواد ټولو هغو زیارکښو او په لازمه پوهه سمبال ښوونکو او استادانو ته چې په رښتیا د هیواد د راتلونکي نسل په ښوونه روزنه بوخت دي او په لار کښې له ځان خولې بهوي، په دغه لار کښې يې د خپلې دندې د لا ښه تر سره په هیله د خپل وجود د رګونو ویني وچې کړې وي، خواږه خوبونه يې پر ځان حرام کړی، او د ښونې او روزنې ډیوه يې بله ساتلې ده، دا ورځ ډیره ډیره نیکمرغه او مبارکه وي. په قربانیو يې برکت شه او د ټولو ستړیاو اجر دې خدای ورکړي!

از شاهکار هاي دولت فخيمه وحدت ملي !     

خواهش میکنم اگر درسخن من و در انتقاد های صریحم تلخی ئی را می بینید بر من ببخشید ، اگر معتقیدید و دیدید که در آن قسمتی از حقیقت نهفته است با دل آرام و بدون هرگونه هیاهوهای مرسوم طَلبَه گی و روشنفکریی این روزگار با غور و دقت مرور فرمائید. که مصلحت گوئی خوشایند است و فریب دادن ودروغ بافتن و تائید و تعریف کردن شرین است و ارزان ! اما حقیقت درد آور وتلخ است ، بگذارید بجائی تخدیر درد وکتمان بیماری و تجویزداروی مُسًکِن برای تسکین مقطعی درد ، رو بروی این بیمار اِستاد ه شویم و تلخ وتند و راست بگوئیم که : « عقده های سرطانی درخونت ، دراعماق مغزات ودهلیز های قلبت رخنه کرده وسخت پیش رفته است، فاجعه ء سنگینی تهدیدات میکند»

نور د دې به د حالاتو جبر څه وي؟     

په افغانستان کښې چې هره بلا یا تندر را پریوځي لمړی افسانوي او بیا حقیقي وي. زمونږ په وروسته پاته قومي قبیلوي ټولنه کښې د شوروي سوسیالیزم د "کور، کالي، ډوډۍ" خواږه او زړه را کښونکي شعارونه په لمړیو کښې افسانوي ول خو چې کله شوروي یرغل درې واړه سره دړي وړې کړل نو بیا يې حقیقیت ټولو ته برملا شو.

هزار وعده ی خوبان یکی وفا نکند ! و عکس یادگاری !     

حکایت انتخابات و اعلامیه و هیاهوی در جامعه ما نیز همان حکایت آسب دزدیده شده خلیفه است که با دریغ و هزاران تأ سف یکبار دیگر باز هم همان کمیدیی درام گذشته و نقش همان قدرت پوشالی است که بصورت تیوریزه تکرار میگردد .زیرا می بینیم که آنچه هست از تعویذ مبــــارکه حــضرت جان کری John Kerry و یان کوبیس ا Ján Kubišنمائنده خاص سازمان ملل متحد است که ادبیات و ترمنولوژیی پذیرفته شده حقوقی سرزمین مانرا نیز تغییر داده است و رجال شبه روشنفکریی حاضر درکَر بَلای !

اخترونه ژاړي     

دلته اوښان نه ژاړ ي دهغه درانه بارونه ژاړي
دلته ولسونه نه ژاړي پر هغو ټوله خیانتونه ژاړي
کله به دلمرد سهار شغلې دا توره شپه سبا کړي
دناتو اوطالب دلاسه یتیمان نه دلته اخترونه ژاړي

مُربای شعاروتقلب بر سُفره ای انتخابا ت در افغانستان !     

معمولاً به بينوايان و گدایان كه ريزه خوار ديگرانند، چند سکه ای از پول مي دهيم و گمان مي كنيم به آنها كمك كرده ايم، نمي دانيم كه با اين كار، آنها را بدبخت تر و رشته گدايي را به گردنشان محكم تر مي سازيم. چه خوب [ بود ] اگر حس اعتماد و استقلال را كه در آنها به خواب رفته بيدار مي كرديم و راه زندگي را پيش رويشان مي گذاشتيم

تناقض در استدلال آقای سیستانی ( بخش سوم ) امانت امانیت     

انسان اسیر و حصیر نفسانیت است و در قید آن به اعتیاد خود محوری مبتلا میگردد. راست بودن اعتقاد خود در انحصار حق تعبیر میکند و چون پیلهٔ کرم ابریشم در آسایش فکر خمود و جمود هلاک میشود. بسیاری از اعتقادات را از روی عادت قبول میکند، عوض آنکه حقایق امور را خود بسنجد و برای خود تحلیل کند، بیشتر مفاهیم را بر حسب تعریف گذشتگان به گونهٔ پیشفرضهای دیانت و ملیگرایی را جعبهٔ ذهنی خود قفل نموده کلید آنرا به دور می اندازند.
ولی خداوند به انسان چنان قوهٔ تفکر آزاد داده است که انسان صرفنظر از راست بودن اعتقاد حاصله اش حتی اختیار انکار خداوند را هم دارد.
سياسي تبصرې او تحليلونه
اسلام
افغانستان
ادبي او هنري ليکنی
پښتو او پښتانه
پښتو ادب